Aparat Damon System

Aparat samoligaturujący Damon System

Aparat Damon - Rewolucja w ortodoncji

Aparat ortodontyczny jest jedynym niewielu sposobów na korekcję wrodzonych lub rozwojowych wad zgryzu. Coraz więcej osób, decyduje się na leczenie przy pomocy tego rozwiązania. Dla osób powyżej 12 roku życia najlepszym rozwiązaniem są aparaty stałe, których spsób działania opiera się na stałym oddziaływaniu na zęby odpowiednich sił, wynikających z właśicości ługu znajdującego się w zamkach. Leczenie jest czasochłonne i wymaga cierpliwości na nie zawsze komfortowe odczucie działających sił na zęby. Aby zrobić miejsce dla przesuwających się zębów, ortodonci niestety bardzo często kwalifikuje pacjenta do ekstrakcji 1 lub 2 zębów. Dlatego coraz więcej osób z nadzieją patrzy na nowe rozwiązanie - aparat ortodontyczny systemu Damona.

W jaki sposób działa tradycyjny aparat ortodontyczny, a w jaki system Damon?

Klasyczne aparaty stałe zbudowane są rurek na zębach trzonowych i metalowych zamków na reszcie zębów. Przechodzi przez nie metalowy łuk, którego rolą jest wywieranie siły na zęby znajdujące się poza prawidłową naturalną linią. Do zamków mocuje się go gumeczkami, inaczej zwanymi ligaturami, elastycznymi elementami. Przez zużycie materiały, należy je wymieniać w trakcie comiesięcznych wizyt u ortodonty, aby podownie spełniały swoją rolę. Różnica pomiędzy aparatami to nie tylko budowa zamków, ale również sposób i filozofia leczenia. Usunięcie zdrowych zębów (najczęściej czwórek) nie jest warunkiem koniecznym, jednak często ortodonta, planując prawidłową linię zębów, decyduje się na ich ekstrakcję. Na szczęście sposób leczenia systemem Damon jest alternatywą dla tego sposobu leczenia.

System Damona - miliony przekonanych pacjentów

Aparat samoligaturujący Damon

Ponad dwa miliony ludzi na świecie i coraz więcej w Polsce zdecydowało się na inny sposób korekcji wad zgryzu. System Damona na pierwszy rzut oka przypomina tradycyjny aparat ortodontyczny, co więcej, również jest aparatem stałym. Różnica tkwi w sposobie mocowania łuku, który także został wykonany ze specjalnego, "kosmicznego" stopu miedzi, niklu i tytanu, oraz zastosowania jego różnej grubości na trzech odcinkach. Zamki aparatu Damona zostały wyposażone w specjalne zatrzaski, które zamiast ligatur utrzymują drut. Pozwalają mu jednak swobodnie przesuwać się wewnątrz zamka i zatrzymywać się dopiero wtedy, gdy na ząb będzie oddziaływać większa siła. To podejście sprawia, że nie jest potrzebne usuwanie zębów, gdyż wraz z ich przemieszczaniem następuje zmiana kształtu twarzy. Kości twarzy i zębodoły, mimo że ulegają zmianie, nie są narażone na gwałtowny ucisk.

Aparat damon to szybsze efekty przy zmniejszonym bólu i zwiększonej higienie

Wymiana gumek i regulacja tradycyjnego aparatu zawsze wtedy, gdy zaczyna słabnąć jego nacisk, sprawia, że mniej skuteczna tradycyjna metoda pochłania większe koszty przy kolejnych, częstych wizytach u ortodonty. Bardziej elastyczny, dopasowujący się do zmian w twarzy aparat Damona sam reguluje siłę nacisku, zapobiegając powstawaniu kluczowego tarcia, który jest efektem ubocznym oddziałujących sił. Kolejną ogromną zaletą tego aparatu to łatwiejsze utrzymanie zębów w higieni. Zamki aparatu Damon to również bardziej opływowy kształt i mniejszy rozmiar. Wpływa to na znaczną poprawę komfortu noszenia w porównaniu do tradycyjnego aparatu ortodontycznego.

Serdecznie zapraszamy na konsultację ortodontyczną w Wilcza Dent

mobilne menu