Leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe to z reguły ostatnia deska ratunku dla Twojego zęba. Stosuje się je w przypadku, kiedy próchnica przedostała się już do miazgi oraz kanałów. Dawniej taki ząb należało usunąć, aby nie powodował dalszych powikłań zdrowotnych. W dzisiejszych czasach ząb poprawnie wyleczony kanałowo może nam złóżyć przez wiele wiele lat.

dobry dentysta warszawa

Na czym polega leczenie kanałowe?

Opisując to najprościej, leczenie kanałowe polega na usunięciu zainfekowanej miazgi oraz oczyszczeniu kanałów zębowych, a następnie wypełnieniu ich materiałem biokompatybilnym - rozgrzaną gutaperką. Następnie dentysta zamyka ząb materiałem światłoutwardzalnym lub opracowuje go protetycznie za pomocą korony lub wypełnienia inlay/onlay.

Nowoczesne leczenie kanałowe metodą ekstyrpacji

leczenie kanałowe warszawa

Z reguły leczenie kanałowe kojarzy się wielu pacjentom z bólem w trakcie kilkudniowego uśmiercania miazgi zęba preparatem zawierającym paraformaldehyd, a następnie na kilku kolejnych wizytach opracowywane są kanały zębowe. Nowoczesne leczenie kanałowe tzw. metodą ekstyrpacji, którą stosujemy w 90% przypadków w naszej klinice jest znacznie szybsza (cały zabieg trwa od 1 do 2 godzin), ale przede wszystkim znacznie wygodniejsza i właściwie bezbolesne dla pacjenta. Metoda ekstyrpacji, zawsze rozpoczyna się od znieczulenia miejscowego, aby móc przeprowadzić zabieg usunięciu zainfekowanej bakteriami miazgi całkowicie bezboleśnie. Następnie opracowywane (czyszczone) są kanały korzeniowe z użyciem endometru, który obrazowuje głębokość narzędzia w kanale oraz jeśli zachodzi taka potrzeba, mikroskopu stomatologicznego, aby dokładniej spenetrować kłopotliwe rozgałęzienia korzeni. Po oczyszczeniu oraz zdezynfekowaniu kanałów, dentysta szczelnie wypełnia je gutaperką, aby zamknąć drogę bakteriom do tkanek okołowierzchołkowych. W wielu przypadkach na tym etapie robione jest również zdjęcie RTG potwierdzające dobrze wypełnione kanały. Ostatnim etapem jest udbudowa protetyczna oraz funkcyjna leczonego zęba za pomocą wypełnienia lub korony. Zabieg metodą ekstyrpacji z reguły zajmuje od 1h do 2h.

Leczenie kanałowe metodą ekstyrpacji krok po kroku:

  • Podanie znieczulenia miejscowego
  • Otwarcie komory zębowej
  • Usunięcie zainfekowanej miazgi
  • Oczyszczenie i opracowanie kanałów
  • Wypełnienie kanałów oraz komory gutaperką
  • Wypełnienie lub opracowanie protetyczne korony zęba
mobilne menu